Κολοσσός Ρόδου-Άρης 83-72: Νίκη με βλέμμα στην οχτάδα

Ο Κολοσσός Ρόδου υπερασπίστηκε την έδρας του, επικρατώντας του Άρη με 83-71 και ανέβηκε στο 7-12 και την έβδομη θέση, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 6-14 και την ένατη θέση.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με πέντε πόντους (5-0, 2'), με τον Κολοσσό να απαντάει και να περνάει μπροστά στο 7' (12-10).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τους  "θαλασσί" να έχουν προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17).  Οι γηπεδούχοι είχαν στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου τον έλεγχο, με τον Άρη να περνάει μπροστά στο 19' (40-39). Ο Κολοσσός Ρόδου διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και πέρασε μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, κατάφεραν να προηγηθούν με έντεκα πόντους (62-51). Παρότι στο 32' (62-57) οι κιτρινόμαυροι μείωσαν στους πέντε πόντους (62-57), ο Κολοσσός Ρόδου διεύρυνε το προβάδισμα και νίκησε εντός έδρας με 83-72

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72

On Fire: Ο Θοδωρής Ζάρας με 20 πόντους, πέντε ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 29:52 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Στο 38', οι 16 πόντοι για τον Κολοσσό Ρόδου (83-67)

Ξεχώρισαν: Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Ζάρας και Άντριτς με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τσάλμερς και Μιλόσεβιτς από 17 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 19 λάθη του Άρη, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει 12 λάθη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Καλδίρης, Καρδάρης