Κολοσσός - ΑΕΚ 79-72: Σπουδαία νίκη για τους Ροδίτες και... playoffs

Ο Κολοσσός πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη απέναντι στην ΑΕΚ (79-72) και χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση των Καντέρ και Γουότσον, θα βρεθεί στα playoffs της Basket League

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, καθώς με ένα σερί 13-0 ξέφυγε από την ΑΕΚ και επέβαλε τον ρυθμό του (13-0, 4'). Αντίθετα η Ένωση βρήκε το πρώτο της καλάθι στο 5' του αγώνα και δίχως να μπορεί να βρει τον τρόπο να σταματήσει τους Ροδίτες και τον Καντέρ, έμεινε πίσω στο σκορ ακόμα και με 20 πόντους (30-10, 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν συνέχισαν στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό και είδαν τους κιτρινόμαυρους να «ψαλιδίζουν» σταδιακά την διαφορά και να φτάνουν στους 8 πόντους (30-22, 14'). Οι παίκτες του Καντζούρη δεν λύγισαν στην πίεση των αντιπάλων τους και βρήκαν τις λύσεις, διατηρώντας τα ηνία μέχρι το τέλος του πρώτου μισού (41-31, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Παπαθεοδώρου κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς (45-50, 25'), ωστόσο οι Ροδίτες ήταν εκείνοι που βρέθηκαν  ξανά σε θέση οδηγού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-57, 30'). Το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε... θρίλερ καθώς δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Με το σκορ στο 75-72, 34'' πριν το φινάλε, ο Καντέρ έδωσε «αέρα» 5 πόντων στον Κολοσσό με 2/2 βολές. Με τον Ζήση να κάνει λάθος πάσα, ο Γουότσον πήγε στη γραμμή των βολών και με ψυχραιμία έκανε το 2/2 για το 79-72.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γουότσον με 25 πόντους, ενώ ο Καντέρ σημείωσε 22 πόντους.

Από την Ένωση, ο Μέικον πέτυχε 22 πόντους και ο Λάνγκφορντ 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72

On Fire: O Γουότσον με 25 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 του Κολοσσού (30--10,10').

Ξεχώρισαν: Ο Καντέρ ήταν ο δεύτερος σκόρερ των Ροδιτών με 22 πόντους. Από τη μεριά της ΑΕΚ, ο Μέικον σημείωσε 22 πόντους και ο Λάνγκφορντ 20 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Ο Κολοσσός φάνηκε αποφασισμένος για τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους (30-10, 10').

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Μαγκλογιάννης - Λόρτος.