Άρης-Ιωνικός 74-62: Νίκη παραμονής με εντυπωσιακή εμφάνιση του 19χρονου Νετζήπογλου

Ο Άρης υπερασπίστηκε την έδρα του και επικράτησε του Ιωνικού με 74-62, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-14 και την ένατη θέση, ενώ η ομάδα της Νίκαιας έπεσε στο 7-13 και την όγδοη θέση.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Οι κιτρινόμαυροι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αν και δεν πήρε μεγάλη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (32-32), αλλά ο Μιλόσεβιτς με δύο βολές του, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Άρη στο τέλος του ημιχρόνου (34-32).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα της και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο 25' (52-41). Παρότι, η ομάδα της Νίκαιας μείωσε, οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-53). Οι κιτρινόμαυροι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τον Ιωνικό με 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 61-53, 74-62

On Fire: Ο Νετζήπογλου με 22 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 28:28 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 52-41 (οι έντεκα πόντοι διαφορά υπερ του Άρη στο 25' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Νετζήπογλου και Μιλόσεβιτς με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Χόλογουελ και Τολιόπουλος με 17 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 38% του Ιωνικού στα δίποντα, με τον Άρη να έχει 57%.

Διαιτητές: Μάνος, Ανδρικόπουλος, Αναστόπουλος