Άρης – Ολυμπιακός 76-87: Νίκησε τον Χάνλαν και στρέφει την προσοχή του στην Εφές

Ο Ολυμπιακός είδε τον Όλι Χάνλαν να μεταμορφώνεται σε… Στεφ Κάρι (35 πόντοι, 7/11 τρίποντα), όμως οι «ερυθρόλευκοι», παρά την κούραση της "διαβολοβδομάδας", που έκανε την εμφάνιση της στο β' μέρος,  δεν έδειξαν τάσεις… αυτοχειρίας και με την νίκη τους με 87-76, σε εξ αναβολής παιχνίδι της Basket League, έφτασαν το 12-1 και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο κρίσιμο παιχνίδι της Πέμπτης (10/2, 21:00) με την Αναντολού Εφές, για την Euroleague.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… πόδι στο γκάζι από το ξεκίνημα του αγώνα και με τον Φαλ να κυριαρχεί, τόσο σε άμυνα. Όσο και σε επίθεση, προηγήθηκε με 18-7, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 25-14.  Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να φτάνει γρήγορα την διαφορά στους 20 πόντους, απέναντι σε έναν Άρη που κατέβηκε με εννιά παίκτες συν τον Σχίζα στο ματς,  με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 51-33. Ξεχωριστή στιγμή, αυτή του 19ου λεπτού, όταν το παιχνίδι διακόπηκε και μέσα σε χειροκροτήματα, οι παίκτες των δύο ομάδων, άφησαν από ένα λουλούδι στο σημείο που είχε τοποθετηθεί η φανέλα με το νούμερο «19», αποτίνοντας φόρο τιμής στον δολοφονημένο Άλκη Καμπανό. ΄

Ο Βεζένκοφ έφερε και πάλι την διαφορά στους 20 πόντους (35-55), όμως ο Άρης, με όπλο το περιφερειακό του σουτ, έτρεξε ένα 8-2, ρίχνοντας την διαφορά στους 14 πόντους (43-57). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να σημαδεύει… σίδερο, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο με μόλις 11 πόντους ενεργητικό, δίνοντας την δυνατότητα στους γηπεδούχους να μειώσουν στους 12 πόντους (50-62). Μάλιστα, ακόμα ένα τρίποντο του Χάνλαν, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έριξε την διαφορά μετά από πολλή ώρα, σε μονοψήφια επίπεδα (53-62). Ο Αμερικανός συνέχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια, κρατώντας τον Άρη… ζωντανό (68-75 στο 36’), όμως ο Ολυμπιακός δεν έδειξε… τάσεις αυτοχειρίας στα τελευταία λεπτά, διατηρώντας την διαφορά στα όρια των 10 πόντων, φτάνοντας στην νίκη με , που τον φέρνει στο 12-1, έναντι 5-8 των «κιτρινόμαυρων».

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87

On Fire: Ο Χάνλαν βρέθηκε σε… αγριεμένη κατάσταση, τελειώνοντας το παιχνίδι με 35 πόντους και 7/11 τρίποντα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το+21 του Ολυμπιακού (30-51) στο 19’

Ξεχώρισαν: 18 πόντους σημείωσε ο Βεζένκοφ και 17 ο ΜακΚίσικ, ενώ για τον Άρη, ο Γουίλιαμς είχε 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Ο Ολυμπιακός είχε 21 ασίστ, έναντι μόλις 10 του Άρη

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Μπακάλης