Άρης-Ιωνικός 79-75: Με υπογραφή του Κάουαν

Ο Άρης υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Ιωνικό με 79-75 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-8 (7η θέση), ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 3-11 (12η θέση).

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-11). Ο Ιωνικός ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-31). Οι κιτρινόμαυροι συνεχίσαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-18, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-52). Με ένα σερί δώδεκα πόντων, η ομάδα από την Νίκαια πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στην αρχή της τέταρτη περιόδου (64-61, 34' λεπτό). Το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Άρη να παίζει πιο αποτελεσματικά και να επικρατεί εντός έδρας με 79-75.

Δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75

On Fire: Ο Κάουαν με 25 πόντους, έξι ασίσττ και δύο ριμπάουντ σε 36:11 λεπτά.

H μεγαλύτερη διαφορά: Το 54-42 (οι 12 πόντοι διαφοράς ια τον Άρη στο 26' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη διακρίθηκε ο Κάουαν με 25 πόντους, με τους Χάνλαν και Γουίλιαμς να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Κολοβερός και Αρσενόπουλος με 17 και οχτώ πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 14 λάθη του Ιωνικού, με τον Άρη να έχει εννέα.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ζαχαρής, Καρδίρης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.