Κολοσσός-Άρης 77-64: Με καθοριστικούς Μίλερ και Μομίροφ

Ο Κολοσσός Ρόδου υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Άρη με 77-64, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 10-5 (3η θέση), ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 6-9 (5η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με τον Κολοσσό να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά τον Άρη να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-13). Αν και οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 14-3, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-32).

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους κιτρινόμαυρους να μειώνουν και οι Ροδίτες να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-52). Ο Κολοσσός Ρόδου ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο (επί μέρους σκορ 19-12) και είχε τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να νικήσει τον Άρη εντός έδρας με 77-64.

Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Μίλερ (11ρ. και τρεις ασίστ) και Μομίροφ (3ρ. και μία ασίστ) με 17 και 14 πόντους. Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κάουαν και Χάνλαν με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-15, 36-32, 58-52, 77-64

On Fire: Ο Κάουαν του Άρη με 24 πόντους, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 36:31 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το 77-64 (οι 13 πόντοι διαφορά του Κολοσσού Ρόδου στο τέλος της κανονικής περιόδου)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 46% του Άρη στα δίποντα, με τον Κολοσσό Ρόδου να έχει 56%.

Διαιτητές: Κάρδαρης, Σταματόπουλος, Θεωνάς

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.