Παναθηναϊκός-Απ. Πάτρας 78-68: Με κορυφαίο Μέικον και ντεμπούτο για Σίβα

Ο Παναθηναικός νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 78-68 και ανέβηκε στο 21-2 (1η θέση), ενώ οι Αχαιοί έπεσαν στο 7-15 (11η θέση).

Υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό με δέκα σερί πόντους να ξεφεύγει (21-12, 7' λεπτό) και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-22). Αν και οι Αχαιοί μείωσαν στον ένα πόντο (27-26, 12' λεπτό), οι "πράσινοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-8, προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-44). Αν και ο Απόλλων Πάτρας έβγαλε αντίδραση στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 24-8, ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας με 78-68 στο ντεμπούτο του Σίβα και στην επιστροφή στα παρκέ του Γιόβιτς, με τον Παπαπέτρου να μένει εκτός λόγω ίωσης.

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Μέικον και Γουάιτ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Τσιακμάς και Δίπλαρος με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

On Fire: Ο Μέικον του Παναθηναικού με 18 πόντους, τέσσερις ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 21:11 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 70-42 (οι 28 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 29' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Το 29% του Απόλλωνα Πάτρας στα τρίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 40%.

Διαιτητές:  Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Θεοδώρου