Απ. Πατρών-Άρης 74-73: Δια χειρός Σίμονς η νίκη στους Πατρινούς

Ο Απόλλων Πατρών νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 74-73 και ανέβηκε στο 8-16 (11η θέση), ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 11-13 (7η θέση) και θα παίξουν στα προημιτελικά των playoffs της Basket League, κόντρα στον Παναθηναικό.

Χαμηλά το σκορ στην αρχή του αγώνα, με τον Άρη να έχει το πάνω χέρι, αλλά τον Απόλλωνα Πατρών να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (10-9). Αν και οι Αχαιοί είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (29-29).

Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-17, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-46). Ο Άρης πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 18-9, πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο 37' λεπτό (64-62). Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τον Σίμονς με τρίποντο να κάνει το 74-73 στα έξι δευτερόλεπτα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα.

Από τον Απόλλωνα Πατρών διακρίθηκαν οι Μήτρου-Λονγκ και ΜακΛιν με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Τζούιστον (12ρ.) και Κάουαν (4ρ. και 12 ασίστ) με 25 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73

On Fire: Ο Τζούιστον του Άρη με 25 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ σε 36:52 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 56-48 (οι οχτώ πόντοι διαφοράς για τον Απόλλωνα Πατρών στο 32' λεπτό).

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Ζιώγας