Ιωνικός – Κολοσσός 89-84: Το θρίλερ… βάφτηκε γαλανόλευκο

Τεράστιο παιχνίδι διεξήχθη στον Πλάτωνα, με τον Ιωνικό να παίρνει μεγάλη νίκη επί του Κολοσσού με 89-84 στην παράταση. Ο Γιαννόπουλος κράτησε ζωντανούς τους Ροδίτες με 3/3 βολές στο φινάλε, που έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (78-78), όμως εκεί δύο τρίποντα των Σίμονς και Λέισι και ένα floater του Μάντζαρη, έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά της ομάδας της Νίκαιας.

Δυνατό το ξεκίνημα της ομάδας της Νίκαιας που προηγήθηκε με 15-9 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 22-18.Το τρίποντο του Λέισι έφερε τους Νικαιώτες στο 28-20 στο 12’, ενώ ο Χόκινς έγραψε το 35-30 στο 17’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, το παιχνίδι… γύρισε τούμπα, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 3-10, κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με δύο πόντους (38-40).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με… φόρα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γιαννόπουλο, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, να φέρνει για πρώτη φορά τον Κολοσσό σε διψήφιο προβάδισμα (38-48).  Ο Ιωνικός, όμως, δεν τα παράτησε και με τους Μαυροκεφαλίδη, Αρσενόπουλο, Χόκινς και Καπελάν, έφτασε σε απόσταση βολής (49-51) στο 27’, ενώ το τρίποντο του Αρσενόπουλου έβαλε τους Νικαιώτες μπροστά με 57-55, προτού ο Σταρκς γράψει το 57-57 με το φινάλε του δεκαλέπτου. Η μάχη συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με εκατέρωθεν τρίποντα που έφεραν το 63-63 του 33'. Μάλιστα, ακόμα ένα τρίποντο του ασταμάτητου Καπελάν, έφερε τον Ιωνικό μπροστά με 68-65, ενώ ο ίδιος με ανάποδο λέι απ έγραψε το 70-65. Το φινάλε όδευε προς…  θρίλερ, μετά από συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα, που έφεραν το ματς στα ίσα (72-72 στο 37’). Αρσενόπουλος και Μαυροκεφαλίδης πέτυχαν δύο τεράστια τρίποντα, με τον Ιωνικό να ξεφεύγει με έξι πόντους (78-72) 2’ πριν το φινάλε του αγώνα. Το τρίποντο του Γιαννόπουλου στα 58’’ για το 78-75, κράτησε τον Κολοσσό ζωντανό, με τον Κατσίβελη να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη στα 22’’. Ο γκαρντ της ομάδας της Ρόδου αστόχησε και στις δύο βολές, όμως ο Γιαννόπουλος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων, στα 12’’. Ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων με 3/3 ισοφάρισε σε 78-78, με τον Ιωνικό να έχει μία τελευταία επίθεση. Την ευθύνη ανέλαβε ο Καπελάν, που έκανε airball σε τρίποντο με την εκπνοή, με το παιχνίδι να οδεύει σε έξτρα πεντάλεπτο.

Ακόμα δύο μεγάλα τρίποντα από πλευράς Νικαιωτών, από τους Σίμονς και Λέισι, έγραψαν το 86-80 στο 42’.  Ο Μορέιρα μείωσε σε 86-82, όμως το floater του Μάντζαρη για το 88-82… τελείωσε το παιχνίδι, μετά και το άστοχο τρίποντο του Κατσίβελη. Έτσι το τελικό 89-84, ήρθε μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του Ιωνικού που βρέθηκαν στο κλειστό του Πλάτωνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78 (κ.δ), 89-84 (παρ)

On Fire: Εξαιρετικός Μαυροκεφαλίδης που τελείωσε το παιχνίδι με double – double, έχοντας 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για τον Κολοσσό (38-48) στο 22’.

Ξεχώρισαν: Καυτός ο Καπελάν με 17 πόντους, με τον Χόκινς να έχει 13 πόντους και 12 ριμπάουντ και τους Αρσενόπουλο και Λέισι από 12 πόντους έκαστος. Για τον Κολοσσό, Γιαννόπουλος και Μορέιρα είχαν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Τζιοπάνος, Μάλαμας