Άρης-Απ. Πατρών 70-57: Με την δύναμη της έδρας και την 23αρα του Τολιόπουλου

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 70-57 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-2, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 1-4.

Ο Απόλλων Πατρών είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, πηγαίνοντας την διαφορά ακόμη και στους 14 πόντους (20-6, 7' λεπτό). Ο Άρης προσπάθησε να καλύψει την απόσταση, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-11). Οι κιτρινόμαυροι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 19-10 και πέρασαν μπροστά στο 19'' λεπτό (30-29). Ο Γκρίφιν των "ασπρόμαυρων".

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στο +8 (40-32, 22' λεπτό), με τους Αχαιούς να κρατάνε την απόσταση σε χαμηλό επίπεδο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (47-47). O Άρης πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-10, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 70-57.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τολιόπουλος και Νότε με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Τέιλορ με 21 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης - Τζιοπάνος - Μηλαπίδης.

On Fire: Ο Τολιόπουλος του Άρη με 23 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 32:41 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 14 πόντοι διαφορά (για τον Απόλλωνα Πάτρας 20-6, 7' λεπτό και για τον Άρη, 68-54 στο 38' λεπτό)