Ιωνικός-Απ. Πατρών 79-75: Με υπογραφή των Χόκινς και Μαυροκεφαλίδη

Ο Ιωνικός νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρα με 79-75, με τις δύο ομάδες να είναι στο 2-5.

Υψηλό το σκορ στην αρχή του αγώνα, με τον Απόλλων Πάτρας να έχει τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-26). Ο Ιωνικός ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, για αυτό και ήταν ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (48-48).

Οι γηπεδούχοι είχαν κατά κύριο λόγο το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Αχαιούς να προσπερνούν στο 25' λεπτό (63-62). Η ομάδα από την Νίκαια με επτά σερί πόντους στα επόμενα λεπτά, ανέβασε την ταχύτητα της και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-67). Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας έγινε ματσάρα, με τον Απόλλωνα Πάτρας να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 35' λεπτό (75-71). Ο Ιωνικός με οχτώ σερί πόντους, πάτησε το γκάζι και νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 79-75.

Από τον Ιωνικό διακρίθηκαν οι Χόκινς και Μαυροκεφαλίδης με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απόλλωνα Πατρών ξεχώρισε ο Τέιλορ με 17 πόντους, με τους Γκρίφιν και Καράμπελα να έχουν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Θεονάς, Τηγάνης

On Fire: Ο Ντ. Χόκινς του Ιωνικού με 21 πόντους και έξι ασίστ σε 26:16 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Στο 31-23 (οι οχτώ πόντοι διαφοράς για τον Απόλλωνα Πάτρας)