Ιωνικός-Άρης 90-97: Απόδραση από την Νίκαια για τους κιτρινόμαυρους

Σε ένα ματς που χάρισε πολύ θέαμα και είχε σασπένς σε όλη την διάρκεια του, ο Άρης επικράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού με 97-90 στην παράταση και ανέβηκε στο 6-3, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 2-7.

Ο Ιωνικός είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12). Αν και ο Άρης πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 14' λεπτό (23-22), οι κυανόλευκοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-26).

Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-18,  με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-51). Οι Θεσσαλονικείς ήταν στους έξι πόντους διαφορά στο 34' λεπτό (63-57), με την ομάδα από την Νίκαια να βγάζει αντίδραση και να έχει προβάδισμα εννέα πόντων στο 36' λεπτό (74-65). Οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 14-5 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, κατάφεραν οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (79-79). Ο Άρης ήταν πιο αποτελεσματικός στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 18-19, νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό με 97-90.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τολιόπουλος και Νότε με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης και Μάντζαρης με 31 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 90-97 (τέλος της α' παράτασης)

On Fire: Ο Μαυροκεφαλίδης του Ιωνικού με 31 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 34:17 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 15 πόντοι διαφοράς για τον Άρη στο 43' λεπτό (96-81)