Κολοσσός-Ιωνικός 89-48: Καταιγιστικοί οι νησιώτες σε παράσταση για ένα ρόλο

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εντός έδρας άνετα τον Ιωνικό με 89-48 και ανέβηκε στο 7-5, ενώ η ομάδα από την Νίκαια έπεσε στο 3-9.

Καταιγιστικός ο Κολοσσός στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-24).

Οι "νησιώτες" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-9, προηγήθηκαν με 30 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-33). Ο Κολοσσός Ρόδου πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Ιωνικό με 89-48.

Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Σμιθ και Χρυσικόπουλος με 15 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Λάτσι και Πάρκς με έντεκα και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-12, 42-24, 63-33, 89-48

Διαιτητές: Ζαχαρής, Αγραφιώτης, Κωνσταντινίδου

On Fire: Ο Σμιθ του Κολοσσού Ρόδου με 15 πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 20:12 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 90-37 (οι 43 πόντοι διαφοράς για τον Κολοσσό Ρόδου στο 35' λεπτό)