Άρης-Ιωνικός 103-64: Γενέθλια με 100αρα για τους κιτρινόμαυρους

Ο Άρης είχε το Σάββατο (25/3) γενέθλια και νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 103-64, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 10-10, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 4-16.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Άρη, ο οποίος είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και επέβαλε τον ρυθμό του, για αυτό και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-17, προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-34).

Οι Θεσσαλονικείς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, προηγήθηκαν με 36 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-48). Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Ιωνικό με 103-64.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τολιόπουλος και Νότε με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Αρσενόπουλος με 15 πόντους, ενώ οι Λέισι και Σίμονς έβαλαν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-17, 57-34, 84-48, 103-64