Παναθηναϊκός-Απόλλων Π. 108-77: Νίκη με ελληνικό άρωμα (pics)

Ο Παναθηναϊκός με τη γραμμή των ψηλών του σε πρώτο πλάνο πάτησε γκάζι στη δεύτερη περίοδο, έχτισε μια διαφορά 30 πόντων στην πορεία και έφτασε στη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας με 108-77 στο ΟΑΚΑ. Οι "πράσινοι" βρίσκονται στη δεύτερη θέση της κατάταξης με 15-5 κι έναν αγώνα λιγότερο, ενώ ο σημερινός του αντίπαλος, που έχει εξασφαλίσει την παραμονή στην Basket League, βρίσκεται στο 5-16 και στην 10η θέση.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα σχετικά σε ένα 14-5 (3’10’’) με τον Παπαγιάννη  να μετρά ήδη 2/2 τρίποντα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δήλωσαν «παρών» κυρίως με το δίδυμο Βερτζ-Μπόγρη. Σε επτά λεπτά μέτρησαν ο πρώτος επτά ασίστ και ο δεύτερος εννέα πόντους με το σκορ να γίνεται 14-13 (4’45’’) και 24-19 (7’) με τους Αχαιούς να δείχνουν ότι μπορούν να μείνουν στο παιχνίδι και τους δύο προπονητές να «πειράζουν» ελάχιστα και για ελάχιστο χρόνο τις αρχικές τους πεντάδες στην πρώτη περίοδο.

Η πρώτη περίοδος μπορεί να έκλεισε 29-24, αλλά η δεύτερη σφραγίστηκε με το επιμέρους 29-9 και ο Παναθηναϊκός «άνοιξε» το γήπεδο και ξέφυγε στο σκορ. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (36-24, 11’25’’) και μαζί με τους Λι και Μπέικον έγραψαν το 45-27 (14’20’’). Η σκυτάλη πέρασε στον Γκουντάιτις, ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι για να οδηγήσει ως το +21 (50-29, 16’20’’) και στο +22 (55-33, 18’), ενώ ο Μπέικον με ένα μακρινό τρίποντο με ταμπλό διαμόρφωσε το 58-33 του ημιχρόνου.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης, που ήταν στην αρχική πεντάδα των «πράσινων» έδωσε και κέρδισε μάχες, στέλνοντας τη διαφορά και στο +30 (63-33, 21’). Ο Απόλλωνας έκανε ένα δικό του μικρό σερί με τον Φιλιππάκο να γράφει το 63-42 (23’30’’). Ο Αγραβάνης ήταν εκεί για να διακόψει το σερί των Πατρινών και να φτάσει τους 11 προσωπικούς πόντους. Το τρίτο τρίποντο του Παπαγιάννη διαμόρφωσε το 81-53 (28’20’’) με την τρίτη περίοδο να κλείνει 86-56 από τα χέρια του Γιώργου Καλαϊτζάκη.

Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε και έγραψε και το 93-58 (31'20'') με το "καλημέρα" στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης. Ο Λευτέρης Μαντζούκας έγραψε την... 100 άρα (100-70) και ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ πήρε τη σκυτάλη για το 104-71 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους γι' αυτό το... U20 δίδυμο του Παναθηναϊκού. Στο παρκέ δίπλα τους ήταν οι Παναγιώτης και Γιώργος Καλαϊτζάκης και ο Λευτέρης Μποχωρίδης σε μια ελληνική πεντάδα, ενώ και ο Νίκος Βετούλας είχε ήδη χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του με το Βερτζ να έχει φτάσει σε double double (15π. 10α.) ως το τελικό 108-77.

*Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Πονίτκα, Γουόλτερς (και Τόμας που είναι εκτός Basket League)

Η συνέχεια: Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Τρίτη 4 Απριλίου (19.15) τον Κολοσσό Ρόδου (αγώνας εξ αναβολής). Για την 22η αγωνιστική οι «πράσινοι» θα αναμετρηθούν εκτός με το Περιστέρι και ο Απόλλωνας εντός με τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77

On fire: Ο Παναθηναϊκός από τη δεύτερη περίοδο και μετά με συνεισφορά όλων στην άνετη επικράτηση.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +35 (93-58, 31'20'') για τον Παναθηναϊκό. Ο Απόλλωνας δεν προηγήθηκε στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ξεχώρισαν: Παπαγιάννης, Γκουντάιτις, Αγραβάνης από τον Παναθηναϊκό, Βερτζ, Μπόργης, Μακ από τον Απόλλωνα

Διαιτητές: Ταρενίδης, Γερακίνης, Ελευθεριάδης