Ρεάλ-Παρτιζάν 98-94: Με επική ανατροπή οι μερένγχες προκρίθηκαν στο Final 4 της Euroleague

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 98-94, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των playoffs και προκρίθηκε στο Final 4 της Euroleague, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Παρτιζάν να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 32-17 και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-39).

Η σερβική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας μεγάλη διαφορά, με τους μερένγχες να μειώνουν με ένα επί μέρους σκορ 30-21. Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-69). Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν σαρωτική στην τέταρτη περίοδο, πήρε το momentum και με ένα επί μέρους σκορ 29-18, έκανε την μεγάλη ανατροπή και νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 98-94. Οι μπλάνκος έκαναν το 3-2 στην σειρά των playoffs της Euroleague και προκρίθηκε στο Final 4 του Κάουνας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Μούσα και Ροντρίγκεθ με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Πάντερ κι Έξουμ με 28 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-23, 39-55, 69-76, 98-94