Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 65-64: Οι μπλάνκος κατέκτησαν το κλάσικο

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 65-64 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-0, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 4-1.

Η Μπαρτσελόνα ήταν σαρωτική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-12). Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μπλαουγκράνα βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (30-28).

Οι μερένγχες ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-11, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-41). Αν και οι μπλαουγκράνα ισοφάρισαν στο 35' λεπτό (59-59), οι μπλάνκος διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εντός έδρας με 65-64.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ντεκ και Πουαριέ με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Βέσελι (10 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 13 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-19, 28-30, 51-41, 65-64