Βιλερμπάν-Βίρτους 84-87: Διπλό για την ιταλική ομάδα που χάλασε το ντεμπούτο του Ποτσέκο

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 87-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1, ενώ η γαλλική ομάδα έχει πέντε ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βίρτους Μπολόνια να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Έγιναν πολλές εναλλαγές στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Βιλερμπάν με ένα επί μέρους σκορ 24-18, να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ιταλική ομάδα να βρίσκει απαντήσεις και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-63). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, με την Βίρτους Μπολόνια να είναι πιο αποτελεσματική και νίκησε εκτός έδρας την Βιλερμπάν με 87-84. Υπενθυμίζουμε ότι για την γαλλική ομάδα έκανε ντεμπούτο στο πάγκο ο κόουτς Τζιανμάρκο Ποτσέκο.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Κόρντινιερ και Σενγκέλια με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Φαλ και Λοβέρν με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-21, 42-39, 63-65, 84-87