Παρτίζαν - Φενέρμπαχτσε 85-84: Νικη για τους Σέρβους με ανατροπή και φινάλε - θρίλερ

Ολική ανατροπή για την Παρτιζάν, που επέστρεψε από το 39-54 και το 47-56 του ημιχρόνου και με αντεπίθεση διαρκείας στο β' μέρος, έφτασε στην νίκη με 85-84 επί της Φενέρ. Οι Σέρβοι έτσι έκαναν το 3-4 , ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτή είναι η δεύτερη τους ήττα.

Σπουδαίο παιχνίδι είχαμε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της "Stark Arena", με την Φενέρ να μετατρέπει το 15-12 σε 15-25. Η Παρτιζάν μείωσε σε 23-27 στο φινάλε της περιόδου, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι ήταν ασταμάτητοι. Έφτασαν την διαφορά στο +15 στο 19' (39-54), για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 56-47.

Τα πάντα, όμως, άλλαξαν στο β' μέρος. Η Παρτιζάν έσφιξε την άμυνα της και άρχισε να.... ροκανίζει την διαφορά (63-69 στο 30'). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τον Πονίτκα να μειώνει σε 69-71 και τον Καμίνσκι να ισοφαρίζει στους 73 πόντους στο 34'. Ο ίδιος παίκτης... υπέγραψε το προσπέρασμα (79-78) με το φινάλε να... θυμίζει θρίλερ. Ο Γουίλμπεκιν έφερε την Φενέρ μπροστά με 82-79 στα 79''. Ο Καμίνσκι μείωσε σε 81-82, με τον Μάνταρ να υποκύπτει στην συνέχεια σε μοιραίο λάθος και τον Σμάιλαγκιτς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έγραψε το 83-82 στα 38''. Ο Μάνταρ έγινε για δεύτερη φορά μοιραίος, αστοχώντας σε σουτ, με τον Άντζουσιτς με 2/2 στα 11'' να πετυχαίνει το 85-82. Ο Γουίλμπεκιν με ένα σετ βολών μείωσε σε 85-84, ο Ντοζίερ έκανε λάθος στην επαναφορά στα 5'', όμως το τρίποντο του Ντόρσεϊ δεν βρήκε στόχο, με την Παρτιζάν να πετυχαίνει μια τεράστια νίκη.

Ο Καμίνσκι με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς νικητών, με τους Νάναλι και Σμάιλαγκιτς να πετυχαίνουν από 13 έκαστος. Για την Φενέρ, 23 σημείωσε ο Χέιζ - Ντέιβις και 18 ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Τα δεκάλεπτα : 23-27, 47-56, 63-69, 85-84