Βαλένθια – Ρεάλ 73-76: Δεν σταματάει πουθενά η «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η νικήτρια του ισπανικού… εμφυλίου, με τους Καστιγιάνους να επικρατούν της Βαλένθια με 76-73, κάνοντας το 7Χ7. Δεύτερη σερί ήττα για τις «νυχτερίδες», που έπεσαν στο 5-3.

Η Βαλένθια έδειχνε να πατά καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, παρά το 13-18 με το οποίο προηγήθηκε η Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 13-6 για το 26-24 της πρώτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να… πατούν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι το +8 (37-29). Γιουλ και Ρούντι, όμως, κράτησαν… ζωντανή την Ρεάλ, μειώνοντας σε 45-40, με το 49-43 να είναι το  σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο β’ μέρος. Η Βαλένθια ξέφυγε εκ νέου με 51-43, όμως Ντεκ και Καμπάτσο ανέλαβαν δράση και με ένα 9-0 έβαλαν την Ρεάλ μπροστά με 52-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ρεάλ ξέφυγε με 67-62, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο – πόντο, τον Καμπάτσο, όμως, να βάζει τις κρίσιμες βολές στα 8’’ για το 72-76, που… κλείδωσαν την νίκη, με την Ρεάλ να… αποδρά από την έδρα της Βαλένθια με 76-73.

17 πόντους σημείωσε ο Ντεκ, με τον Καμπάτσο να προσθέτει 15 πόντους, ενώ για την Βαλένθια, 22 πόντους σημείωσε ο Ντέιβις.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-43, 62-63, 73-76