Mακάμπι - Μπασκόνια 89-81: Συνεχίζουν το χαβά τους οι Ισραηλινοί

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου η  δεύτερη συνεχόμενή  νίκη της Μακάμπι καθώς κερδίσε την Μπασκόνια με σκορ 89-81 . Με την νίκη αυτοί οι Ισραηλινοί βρίσκονται στο 9-6  της βαθμολογίας , ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 8-7.

Κοντά κοντά στο σκορ βρίσκονταν οι δυο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα ξέσπασμα και να προηγούνται με σκορ 16-9 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν , μείωσαν γρήγορα με το σκορ της περιόδου να είναι 22-22. Με παρομοιότυπο τρόπο εξελίχθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι πήρε κεφαλί στο προβάδισμα ακόμα και με διψήφια διαφορά (41-30) . Ένα σερί στην επίθεση  ( 11-0) για τους Βάσκους στα τελευταία 2,5 λεπτά, έφερε το ματς κοντά στο σκορ 47-49.

Στο δεύτερο μέρος , κοντά στο σκορ πήγαιναν οι δυο ομάδες , χωρίς καμία να επιτρέπει της άλλης να ξεφεύγει στο σκορ , με την Μακάμπι να προηγείται 68-67. Στην τελευταία περίοδο και ενώ οι δυο ομάδες μέχρι το 36' ηταν δίπλα στο σκορ 81-79 υπέρ της Μακάμπι , ένα ξέσπασμα 8-0 για τους Ισραηλινούς με  τους  Κόλσον και  Νίμπο είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Κάτας να πανηγηρίσει την 9η νίκη της στην διοργάνωση.

Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο νταμπλούχος Νίμπο με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Γουέμπ και αυτός με 17. Από τους Βάσκους ηγετική εμφάνιση έκανε ο Χάουαρντ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22,47-49,68-67,89-81

Screenshot 2023 12 19 at 23 14 18 Maccabi Playtika Tel Aviv vs Baskonia Vitoria Gasteiz 19 December 2023 21 05 EuroLeague