Αρμάνι Μ. – Μπασκόνια 76-67: Φόγκτμαν και Μέλι νίκησαν Βάσκους και… απουσίες

Με τον Μέλι (21 πόντοι) να ηγείται του σκοραρίσματος και τον Φόγκτμαν να πετυχαίνει ένα εμφατικό double – double (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ), η Αρμάνι, παρά τις σημαντικές της απουσίες,  λύγισε την αντίσταση της Μπασκόνια με 76-67, ανεβαίνοντας στο 7-10, με τους Βάσκους να πέφτουν στο 10-7.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Αρμάνι Μιλάνο με την Μπασκόνια. Οι Ιταλοί μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι από το ξεκίνημα, όπως δείχνει το 14-3 του 4ου λεπτού. Η Μπασκόνια… μάζεψε κάπως την διαφορά (17-12), όμως ο Φόγκτμαν, με τρίποντο, διαμόρφωσε το 20-12 της πρώτης περιόδου. Ακόμα πιο εντυπωσιακοί ήταν οι Βάσκοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τονούτ να ξεκινά με έξι συνεχόμενους πόντους για το 26-12. Η Μπασκόνια απάντησε με ένα δικό της 6-0 για το 26-18, όμως Φόγκτμαν και Μέλι πήραν από το χέρι την ομάδα τους και την οδήγησαν στο +15 του ημιχρόνου, μετά από τρίποντο του τελευταίου.

Ο περίπατος για την Αρμάνι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς τις δύο βολές του Χάουαρντ για το 46-33, ακολούθησε ένα 11-0 που εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (57-33). Ο Μαρίνκοβιτς, με τρίποντο για το 57-36, έβαλε τέλος στο σερί των Ιταλών,  με την Μπασκόνια να δείχνει αντίδραση και με ένα επιμέρους 12-1, μείωσε στους 10 (58-48), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-48, μετά από καλάθι του Χάινς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν σκληρά για να επιστρέψουν σε ένα παιχνίδι που έδειχνε χαμένο, όμως έχασαν πολλές και συνεχόμενες ευκαιρίες για να… ροκανίσουν την διαφορά. Η Αρμάνι διατήρησε την υπέρ της απόσταση ασφαλείας, με τον Βόιτμαν να γράφει το 74-61 και τους Ιταλούς να φτάνουν στην νίκη με 76-67.

Εξαιρετικός ο Μέλι με 21 πόντους, με τον Φόγκτμαν να έχει 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Φλακαντόρι είχε 14 πόντους για την Αρμάνι, που αγωνίστηκε χωρίς τους Σιλντς, Λο και Μίροτιτς.

Για την Μπασκόνια, ο Μονέκε είχε 14 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, με τον Σεντεκέρσκις να έχει 12 πόντους και εννιά ριμπάουντ και τον Μαρίνκοβιτς 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 46-31, 60-48, 76-67