Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 83-78: Μεγάλη νίκη και ανάσα για Καταλανούς και Γκριμάου

Η Μπαρτσελόνα πήρε το clasico κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης με 83-78 με τον Ρότζερ Γκριμάου να βγαίνει από την δύσκολη θέση που τον είχαν φέρει οι τελευταίες εμφανίσεις της ομάδας του.

Η Ρεάλ ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 14-22 με 2/2 βολές του Έντι Ταβάρες με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 21-25. Οι Καστιγιάνοι διατηρούσαν προβάδισμα και καθόλη την διάρκεια της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκαν με 7 πόντους (40-47) με τρίποντο του Φάκου Καμπάτσο. Το ημίχρονο έληξε 45-47 με καλάθια των Γιουκουμπάιτις και Μπριθουέλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα,με το ματς να είναι αρκετό κλειστό και οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 60-62. Εκεί,όμως η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και με σερί 14-0 προηγήθηκε με 74-62. Η Ρεάλ αντέδρασε και μείωσε στους 5 (80-75),όμως ο Μούσα έχασε ένα κρίσιμο τρίποντο και ακολούθως ο Λαπροβίτολα πέτυχε ένα άλλο για το 83-75, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στους Καταλανούς με 80" να απομένουν και τελικά την νίκη με 83-78.

Ο Γιαν Βέσελι ήταν τρομακτικός με 27 πόντους,με τον Λαπροβίτολα να προσθέτει άλλους 14 με 8 ασίστ. Για την Ρεάλ ο Μούσα είχε 19 πόντους και ο Χεζόνια 16.