Ερυθρός Αστέρας - Παρτιζάν 88-72:Ματ του Σφαιρόπουλου στον Ομπράντοβιτς

Ο Ερυθρ΄΄ος Αστέρας κυριάρχησε επί της Παρτιζάν σχεδόν καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κέρδισε δίκαια με 88-72.

O Ερυθρός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-6 με εύστοχο τρίποντο του Χάνγκα. Το καλάθι του Γκιλέσπι έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στους γηπεδούχους (20-9) με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 24-13. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν ακόμη και με 19 πόντους (38-19) με καλάθι του Ρόκας Γκεντράιτις. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 50-29 με την Παρτιζάν να έχει να ανέβει ένα βουνό στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μόνο έως το -16 (64-48) με 2 βολές του Πάντερ, μην μπορώντας με κανένα τρόπο να απειλήσουν ουσιαστικά τον Ερυθρό και να χρειάζεται να ανατρέψει διαφορά 17 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (65-48). Η μόνη στιγμή που ο Ερυθρός ένιωσε κάπως την αντίπαλό του ήταν όταν ο Καμίνσκι με τρίποντο μείωσε στους 9 πόντους (77-68). Γρήγορα ,όμως, ο Γκεντράιτις επανέφερε με τρίποντο την διψήφια διαφορά (80-68) με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 88-72.

Ο Νέντοβιτς με 16 πόντους και ο Γκεντράιτις με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν οι πολυτιμότεροι για τους νικητές,ενώ για τους ηττημένους ο Πάντερ είχε 16 πόντους και ο Ντοζίερ 12.