Φενέρμπαχτσε – Παρτιζάν 91-76: Τρίποντο βομβαρδισμός με Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς

Ένα 14-στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, δια χειρός Ντόρσεϊ και Γκούντουριτς, έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση της Κωνσταντινούπολης, με την Φενέρμπαχτσε να επικρατεί της Παρτιζάν με 91-76 και να σκαρφαλώνει στο 12-8. Στο 10-10 έπεσαν οι Σέρβοι.

Εντυπωσιακή η Παρτιζάν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Πόλης. Ένα τρίποντο του Καμπόκλο και πέντε σερί πόντοι του Πάντερ, μετέτρεψαν το 12-12 σε 12-20, ενώ ένα γκολ – φάουλ του Σμιθ και ακόμα 3/3 βολές του Πάντερ, εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 (16-29), με τους Σέρβους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 31-19. Ο Σμιθ μπήκε… αγριεμένος και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε προσωπικούς πόντους.. εκτόξευσε την διαφορά στο +17 για τους Σέρβους (19-36). Η απάντηση της Φενέρ ήταν άμεση και με πρωταγωνιστή τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, έτρεξε ένα 8-0, ρίχνοντας την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (27-36). Η αντεπίθεση των Τούρκων συνεχίστηκε, με τον Καλάθη με τρίποντο να… ροκανίζει την διαφορά στους πέντε πόντους (35-40). Ο Καμίνσκι έδωσε εκ νέου… αέρα επτά πόντων στην Παρτιζάν (40-47), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 48-43.

Η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Καμίνσκι και ΛεΝτέι διατήρησαν την Παρτιζάν στο +5 (50-55), όμως και πάλι οι Καλάθης και ο… καυτός από τα 6.75 Σέστινα, ισοφάρισαν σε 55-55. Ένα 6-0 των γηπεδούχων, μετέτρεψε το 58-62 σε 64-62, με τους Τούρκους να μπαίνουν στην… τελική ευθεία του αγώνα, με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (68-64). Κάπου εκεί… ήχησαν τα κανόνια των γηπεδούχων. Ντόρσεϊ (2) και Γκούντουριτς (2), πέτυχαν τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για το 80-64. Ο Ντόρσεϊ ανέβασε το σερί στο 14-0 για το 82-64, με την Παρτιζάν να μην έχει, ούτε τα χρονικά περιθώρια, αλλά ούτε και τα ψυχολογικά για να επιστρέψει στο ματς και την Φενέρ να φτάνει στην νίκη με 91-76

Καταπληκτικός ο Ντόρσεϊ με 24 πόντους και 3/3 τρίποντα, με τον Γκούντουριτς να έχει 15 πόντους με 3/3 τρίποντα και τον Σέστινα 14 πόντους και 4/5 τρίποντα, με την Φενέρ να τελειώνει το ματς με 14/27 από τα 6.75.

Για την Παρτιζάν, που κοίταζε στα μάτια την αντίπαλο της για 30’, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο είδε τους γηπεδούχους να… βομβαρδίζουν από την περιφέρεια, 18 πόντους είχε ο Πάντερ και 14 ο Νάναλι.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 43-48, 68-64, 91-76