Μονακό – Μπασκόνια 93-83: Ρεσιτάλ Τζέιμς απέναντι στον… διαστημικό Χάουαρντ

Ο εξαιρετικός Μάικ Τζέιμς (26 πόντοι), νίκησε τον… διαστημικό Μάρκους Χάουαρντ (33 πόντοι), με την Μονακό να λυγίζει την αντίσταση της Μπασκόνια με 93-83, ανεβαίνοντας στο 11-9, ενόψει της επίσκεψης τους στο ΟΑΚΑ, για το ματς με τον Παναθηναϊκό.. Στο 10-10 έπεσαν οι Βάσκοι.

Η Μονακό ξεκίνησε με ένα 5-0, όμως η Μπασκόνια απάντησε με ένα 0-6 για το 5-6 και από εκεί και μετά είχαμε… μάχη. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς να πετυχαίνουν το 19-22, προτού ο Τζαϊτέ διαμορφώσει το 21-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως δείχνει το 29-29 του 13’. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χάουαρντ έδωσαν… αέρα έξι πόντων στους Βάσκους (29-35), όμως η Μονακό, με τους Τζέιμς και Ντιαλό, έτρεξε ένα σερί 12-0 που την έφερε μπροστά στο σκορ (41-35), προβάδισμα που οι Μονεγάσκοι διατήρησαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (43-39).

Η μονομαχία Τζέιμς – Χάουαρντ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (48-48), με την Μονακό, όμως, να ανεβάζει ταχύτητα και με τον εκπληκτικό «natural», να παίρνει προβάδισμα 12 πόντων με το φινάλε του δεκαλέπτου (71-59). Ο Χάουαρντ το πήρε προσωπικά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με δικά του καλάθια προσπάθησε να γυρίσει το ματς, ενώ ο Μονέκε μείωσε σε 84-81 στο 36’. Ακόμα ένα καλάθι του Χάουαρντ έφερε το σκορ στο 86-83 στο 37’, όμως η Μονακό κρατούσε τα καλύτερα για το τέλος, όπου σημείωσε ένα 7-0, φτάνοντας στην νίκη με 93-83.

26 πόντους και επτά ασίστ είχε ο καταπληκτικός Μάικ Τζέιμς, με τον Μοτεγιούνας να έχει 13 πόντους, ενώ για την Μπασκόνια, ο Χάουαρντ είχε 33 πόντους και οι Σεντεκέρσκις και Κότσαρ από 11 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-39, 71-59, 93-83