Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 76-81: Το ντέρμπι βάφτηκε μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα "άλωσε" το WiZink Center της Μαδρίτης, επικρατώντας της Ρεάλ με 76-81, με αποτέλεσμα να παραμείνει στην πρώτη θέση και το 20-8, ενώ οι μερέγχες έπεσαν στο 17-11 και την έκτη θέση.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυναμικά στον αγώνα (7-0, 2'), αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 14-5, προσπέρασε στο 7' (14-13). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τους μπλαουγκράνα να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Οι Καταλανοί είχαν κατά κύριο λόγο το πάνω χέρι και στο δευτέρο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ πάλι να προσπερνά στα μέσα της περιόδου, αλλά την Μπαρτσελόνα να έχει προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι μπλαουγκράνα παρότι προηγούντουσαν με λίγους πόντους, κράτησαν το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-54). Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες αρχικά εναλλάσονταν στο σκορ, αλλά η Μπαρτσελόνα κατεύθυνε το ματς στα μέτρα της και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να πάρει το "διπλό" στην Μαδρίτη με 81-76.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ και Ταβάρες με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Οριόλα και Μίροτιτς με 18 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 54-57, 76-81