Μπασκόνια - Εφές 101-111 : Ανατολού εξπρές στο δρόμο για την τετράδα

Η Εφές πήρε την νίκη και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-11 ενώ οι Ισπανοί έπεσαν στο 18-15.

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους , να είναι αυτοι που από νωρίς πήραν το προβάδισμα του αγώνα χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ όπως δείχνει και το 19-22 του πρώτου δεκαλέπτου. Ίδιος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πορευόνται χέρι-χέρι.  Μετά την ανάπαυλα  δεν άλλαξε τίποτα με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως και το τέλος του αγώνα,. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση αφού με το σκορ στο 89-92 ο Βιλντόζα στα 2''ευστόχησε από τα 6,75 και διαμόρφωσε το 92-92 της κανονικής διάρκειας. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Τουρκική ομάδα ήταν αυτή που είχε την ψυχραιμία και κατάφερε να φτάσει στην νίκη με 101-111.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Λάρκιν με 30 πόντους  και τον ακολούθησε ο Σίμον με 21 πόντους.

Για τους ηττημένους την διαφορά έκανα ο  Πολονάρα με 23 πόντους και ο Γκερντάιτις με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92(κ.α) 101-111παρ