Μπασκόνια-Αρμάνι 64-78: Ντιλέινι, Χολ και Σίλντς έδωσαν τις λύσεις για τους Μιλανέζους

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνι με 78-64 και έκανε το 2/2 στην EuroLeague της φετινής σεζόν, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έχει δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και η Αρμάνι Μιλάνο παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-13, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-30).

Αν και η  Μπασκόνια πίεσε για να μειώσει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό πόντων κατά κύριο λόγο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους  στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-47). Αν και η ομάδα από την Βιτόρια συνέχισε να πιέζει στην τέταρτη περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 78-64.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκε ο Ντιλέινι με 13 πόντους, με τους Χολ και Σίλντς (10ρ.) να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Φοντέκιο και Μπόλντγουιν με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-19, 30-38, 47-57, 64-78