Ρεάλ-Μακάμπι Τ.Α. 72-70: Με λει απ του Γιαμπουσελέ 3.2" πήρε την νίκη η Βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης χάρη στο λει απ του Γκερσόν Γιαμπουσέλε στα 3.2" για το τέλος νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ, που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής Γιάννης Σφαιρόπουλος, με 72-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-6.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με δέκα πόντους (16-6, 6' λεπτό), με την Μακάμπι Τελ Αβιβ να συμμαζεύει την διαφορά, αλλά τους μερένχες να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Η "ομάδα του λαού" υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-50). Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 22-11 και έκανε το ματς θρίλερ.  Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο στα 13.2'' για το φινάλε για την ισοφάριση (70-70), ενώ  ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε, που νίκησε τον Άντε Ζίζιτς στα πόδια κι με δικό του λει απ, οι μερένγχες πήραν την νίκη με 72-70.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ερτέλ (5ρ. και πέντε ασίστ) και Γιαμπουσέλε (5ρ.) με 15 πόντους έκαστος. Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 14 πόντους, ενώ οι Εβάνς και Ζίζιτς σκόραραν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-18, 37-38, 50-59, 72-70