Ρεάλ Μ. – Αρμάνι Μ.92-88: Βασιλιάς Γιουλ και προβάδισμα για την 2η θέση

Το 74-81 του 37’ έδειχνε… απαγορευτικό για την Ρεάλ, απέναντι σε μία Αρμάνι που έδειχνε έτοιμη να φύγει με το «διπλό» από την Ισπανία. Κάπου εκεί, όμως, η ομάδα της Μαδρίτης έδειξε γιατί είναι η Βασίλισσα του ευρωπαϊκού μπάσκετ, με τους Καστιγιάνους να επιστρέφουν, να οδηγούν το ματς στην παράταση  (81-81) και εκεί να αναλαμβάνει δράση ο Γιουλ. Ο ηγέτης της Ρεάλ θυμήθηκε τα νιάτα του και με  επτά πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο και μία εκπληκτική άμυνα στα 9’’ για το φινάλε, οδήγησε την ομάδα του στο 92-88 και παράλληλα στο προβάδισμα για την δεύτερη θέση, καθώς η Ρεάλ έχει πλέον 17-6, έναντι 16-7 της Αρμάνι, την οποία, μάλιστα, έχει στο 2-0, σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι συνεχόμενες ήττες έδωσαν κίνητρο στους Καστιγιάνους, κάτι που φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Ρεάλ να… μασάει σίδερα, αποκτώντας προβάδισμα εννιά πόντων (25-16). Η εικόνα του αγώνα, όμως, άλλαξε άρδην στην δεύτερη περίοδο, με την Αρμάνι να ξεκινά με ένα επιμέρους 2-9, μειώνοντας στο καλάθι (27-25). Μάλιστα, το τρίποντο του Αλβιτί για το 29-30, έβαλε τους Ιταλούς σε θέση οδηγού και παρά το επιμέρους 9-2 από πλευράς Ρεάλ, για το 38-32, οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι απαντήσεις στα ερωτήματα που τους έθεταν οι «μερέγχες», με τους Χαλ, Μέλι και Ντάνιελς, να τρέχουν ένα σερί 7-0, για το 41-41 του ημιχρόνου.

Μάχη σώμα με σώμα είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Μαδρίτης, με τον Χάινς να βάζει την Αρμάνι μπροστά με 52-50, την Ρεάλ, όμως, με τους Γιαμπουσελέ και Γιουλ να είναι… καυτοί από την περιφέρεια, να περνάνε μπροστά με 59-55. Μήτογλου και Χολ απάντησαν με ένα 0-6 για το 59-61, με το τελευταίο δεκάλεπτο να ξεκινά με τις δύο ομάδες στους 64 πόντους. Χάινς και Ντιλέινι κράτησαν την Αρμάνι μπροστά στο σκορ με 74-71 στο 35΄, ο Ερτέλ με τρίποντο ισοφάρισε σε 74-74, όμως Γκραντ και Χαλ έδωσαν… αέρα πέντε πόντους στους Ιταλούς (74-79). Μάλιστα, δύο βολές του Ντιλέινι για το 74-81, έφεραν την Αρμάνι πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη, όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα. Τόμπκινς και Ντεκ έτρεξαν ένα 4-0 για το 78-81, με τον Γιουλ με ένα από τα γνωστά του τρίποντα να ισοφαρίζει σε 81-81 στα 52’’. Ο Χαλ υπέπεσε σε λάθος στα 19’’, με την Ρεάλ να έχει την τελευταία επίθεση του αγώνα, για την νίκη. Ο Γιαμπουσελέ έκανε και αυτός λάθος στα 11’, με τον Ντιλέινι να βρίσκει σίδερο στο τρίποντο της νίκης και το ματς να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Οι Καστιγιάνοι μπήκαν στο παρκέ, για την παράταση, με τον αέρα της ανατροπής από το -7 και με τους Ντεκ και Γιουλ έτρεξαν ένα γρήγορο 7-0 για το 88-81. Ακόμα ένα καλάθι του γερόλυκου Ισπανού, έφερε την Ρεάλ στο 90-83, 106’’ πριν το τέλος, όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Αρμάνι να δείξει τα δικά της ψυχικά αποθέματα και με τους Χαλ και Μήτογλου να φέρει το ματς στο καλάθι (90-88), 37’’ πριν το τέλος. Ο Γιουλ αστόχησε σε λέι απ στα 20’’, όμως ήταν αυτός που κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Ντιλέινι στα 9’’, με τον Γουίλιαμς – Γκος με 2/2 βολές να… κλειδώνει την νίκη της Ρεάλ, με το τελικό 92-88 να φέρνει τους Μαδριλένους στην δεύτερη θέση και στο 17-6, έναντι 16-7 των Ιταλών, όμως το σημαντικότερο, να τους έχει στο 2-0, σε περίπτωση ισοβαθμίας, βάζοντας, παράλληλα, τέλος σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών.

Ο ασταμάτητος Σέρχιο Γιουλ με 20 πόντους, τους επτά στην παράταση, ήταν ο κορυφαίος των Καστιγιάνων, με τον Γιαμπουσελέ να ακολουθεί με 16 πόντους, τον Ντεκ με 15 και τον Γουίλιαμς – Γκος να έχει 12.

Για την Αρμάνι, που βρέθηκε τρία λεπτά μακριά από μία «χρυσή» νίκη, όμως τα… θαλάσσωσε στην παράταση, ο Χαλ είχε 21 πόντους, ο Μέλι 18 και ο Ντάνιελς 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-41, 64-64, 81-81 (κ.δ), 92-88 (παρ)