Μπασκόνια - Παρτιζάν103-96: Το θρίλερ στη Χώρα των Βάσκων είχε χρώμα κυανέρυθρο (vid)

Τη βοήθεια της παράτασης χρειάστηκε η Μπασκόνια προκειμένου να επικρατήσει με 103-96, με τους Βάσκους να ξεκινάν στην Ευρωλίγκα με δυο νίκες σε ισάριθμα ματς.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μάρκους Χάουαρντ με 33 πόντους, ενώ από του φιλοξενούμενος πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάντερ με 26.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Μπασκόνια βρίσκεται στο 2-0. Από την άλλη η Παρτιζάν έχει 0-2, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να μην κάνει ιδανικό ξεκίνημα στη νέα της παρουσία στην Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα δεκάλεπτο. Έτσι η Παρτιζάν μπήκε στο παρκέ της Buesa Arena πατώντας καλύτερα και με το χρονόμετρο να γράφει 5:33'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Ματίας Λεσόρ έκανε το 7-14. Η σερβική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 14-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το κλίμα αντιστράφηκε εντελώς και η Μπασκόνια έλεγχε πλήρως το ρυθμό του αγώνα. Με το χρονόμετρο να γράφει 6' για το ημίχρονο ο Μάρκους Χάουαρντ ευστοχεί σε τρίποντο κάνοντας το 30-30. Στη συνέχεια, η ομάδα από τη Χώρα των Βάσκων, προηγήθηκε 36-32 με τρίποντο του Κοστέλο 4:42'' πριν το ημίχρονο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Παρτιζάν μπήκε στο παρκέ ανακτώντας τα ηνία του παιχνιδιού, με τον Κέβιν Πάντερ να κάνει το 55-53 με εύστοχο τρίποντο και με το χρονόμετρο να δείχνει 5:15 για τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια και με το χρονόμετρο να γράφει 2:21'' για το δεκάλεπτο ο Κοστέλο έκανε το 65-61, δίνοντας ανάσα στους γηπεδούχους.

Η υπόλοιπη περίοδος κύλησε με τις δυο ομάδες να είναι είτε ισόπαλες είτε πολύ κοντά στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 67-68.

Στην τελευταία περίοδο, η Παρτιζάν μπήκε έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Λεντέι να ευστοχεί σε δίποντο, κάνοντας το 70-76 κι ενώ απέμεναν 6' για το τέλος.

Μέχρι το τέλος, η σερβική ομάδα δε μπορούσε να ανοίξει τη διαφορά και η Μπασκόνια το εκμεταλλεύτηκε, με τον Μάρκους Χάουαρντ να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο κάνοντας το 89-89 και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί αρχικά η Μπασκόνια μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και με τρίποντο του Χάουαρντ προηγήθηκε με 96-94. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, επικρατώντας τελικά με 103-96, με τους φιλοξενούμενους να λυγίζουν στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 46-42, 67-68, 89-89. Παράταση: 103-96.