Ρεάλ Μ. – Ολυμπιακός 87-89: Άλωσε και την Μαδρίτη με… βασιλιά Βεζένκοβ

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να… τρελαίνει την Ευρώπη και μετά την Βαρκελώνη, φεύγει νικητής και από την Μαδρίτη, επικρατώντας της περσινή φιναλίστ Ρεάλ με 89-87. Απολαυστικός Βεζένκοβ, με ακόμα ένα double – double (23 πόντοι, 12 ριμπάουντ), clutch Σλούκας, που σημείωσε το νικητήριο καλάθι στα 3’’.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ήθελε να δει τους παίκτες του να εμφανίζονται ανταγωνιστικοί απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης και έτσι ακριβώς έγινε στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης. Παρά το γρήγορο 5-0 των Καστιγιάνων, οι «ερυθρόλευκοι» γκαρντ εκμεταλλεύτηκαν τον Φαλ μέσα στην ρακέτα, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 20-16, προτού οι Μούσα και Γιαμπουσελέ με ένα 5-0, βάλουν την Ρεάλ μπροστά με 21-20, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να… χτίζουν ένα υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι το +8 (37-29). Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα, όμως… ξύπνησε τους Πειραιώτες, που απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 1-8, με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοβ, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με 38-37 για την Βασίλισσα.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να προσπαθούν να ξεφύγουν στο σκορ, τον Ολυμπιακό, όμως, όχι μόνο να μην τους αφήνει, αλλά να μπαίνει και στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (62-63). Στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο Γιουλ, που με συνεχόμενα τρίποντα, έφερε την Ρεάλ στο +6 (81-75). Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα.  Ο Λαρεντζάκης, με δικό του τρίποντο, μείωσε και πάλι στον πόντο (83-82), με τον Σλούκα να νικά τον Ταβάρες για το 83-84 και με 84’’ στο χρονόμετρο, για το φινάλε του ματς. Ο Μπολομπόι με 1/2 βολές έγραψε το 83-85 στα 55’’, με τον Γιουλ με 2/2 βολές να ισοφαρίζει σε 85-85. Ο Σλούκας, με χέρι… αλφάδι έγραψε το 85-87 στα 32’’, με την Ρεάλ να έχει μία επίθεση, αλλά να μένει χρόνος και στον Ολυμπιακό. Ο Γιουλ βρήκε χώρο στην ρακέτα για το 87-87, με τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία επίθεση και τον Σλούκα να γράφει το 87-89 στα 3’’. Ο Ταβάρες βρήκε σίδερο και ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής και από την Μαδρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89

On Fire: Απίστευτος Βεζένκοβ, τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 για την Ρεάλ (37-29) στο 17’.

Ξεχώρισαν:  Ο Σλούκας τελείωσε το ματς με 14 πόντους, ανάμεσα τους και το καλάθι της νίκης και επτά ασίστ, με τον Μπολομπόι να έχει 11 πόντους και τον ΜακΚίσικ 10. Για την Ρεάλ, ο Μούσα είχε 17 πόντους και οι Ταβάρες και Γιουλ από 14 έκαστος.

Διαιτητές: Βίλιους, Πίτεκ, Μπάλακ.