Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 78-85: Διπλό για τους μπλαουγκράνα με κομβικό Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 85-78 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-7, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 11-9.

H Mπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 4' λεπτό (12-4), Η Μπασκόνια βρήκε λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 19-14, προηγήθηκε με τρες πόντους στο 7' λεπτό (26-23). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στα επόμενα τρία λεπτά με ένα επί μέρους σκορ 5-2 και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-28). Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-12, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 23-17 και κράτησαν την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, με την καταλανική ομάδα να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Αν και η Μπασκόνια μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο (67-65, 31' λεπτό και 69-67, 34' λεπτό), η Μπαρτσεόνα διατήρησε το προβάδισμα της στα επόμενα λεπτά και νίκησε εκτός έδρας με 85-78.

Δεκάλεπτα: 28-28, 40-47, 63-64, 78-85