Παρτίζαν – Βιλερμπάν 92-71: Περίπατος για τους Σέρβους

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Παρτιζάν την αναμέτρηση της με την Βιλερμπάν, με τους Σέρβους να επικρατούν με 92-71 και να παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της οκτάδας.

Η Παρτιζάν ήταν το… αφεντικό της αναμέτρησης απέναντι στην Βιλερμπάν από το 5’ και μετά, με τους Σέρβους να μετατρέπουν το 11-11 σε 23-13, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +9 (25-16). Νάναλι, ΛεΝτέι και Έξουμ έφεραν την Παρτιζάν στο +12 (33-21), ενώ έξι συνεχόμενοι πόντοι του Νάναλι… εκτόξευσαν τους Σέρβους στο +16 (43-27), με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με την Παρτιζάν μπροστά με 50-36.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πάντερ να παίρνει τα ηνία στο σκοράρισμα των γηπεδούχων, με την παρτιζάν να ξεφεύγει με 75-46, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 22 πόντων (76-54). Ο Έξουμε ανέβασε την διαφορά στο +23 για την Παρτιζάν (80-57), με το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να φτάνει στο άνετο , που την φέρνει στο 11-11 μετά από 22 αγωνιστικές και τους Γάλλους να πέφτουν στο 8-14.

Ο Κέβιν Πάντερ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Έξουμ να έχει 13, τον Λεσόρ 12 και τον Νάναλι 10 πόντους.

Για την Βιλερμπάν, Πονς και Φολ είχαν από 14 πόντους έκαστος και ο Μποστ 11.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 50-36, 76-54, 92-71