Ρεάλ-Μπασκόνια 81-85: Ο Κοστέλο...ξέρανε τους μερένγχες

Η Μπασκόνια επικράτησε στο ισπανικό ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής, αφού νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 85-81. Οι Βάσκοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 15-12, ενώ οι Μαδριλένοι έπεσαν στο 18-8. Οι Βάσκοι...έριξαν τους μπλάνκος στην τρίτη θέση με ρεκόρ 18-8, αλλά με 26 αγώνες, αφήνοντας μόνο στην πρώτη θέση τον Ολυμπιακό με ρεκόρ 19-8.

Η Ρεάλ είχε τα ηνία του ματς στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Αν και οι μερένγχες πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο 11' λεπτό (24-17), η Μπασκόνια με ένα επί μέρους σκορ 21-8, είχε έξι πόντους διαφορά στο 17' λεπτό (38-32). Οι μπλάνκος βρήκαν απαντήσεις και με ένα δικό τους επί μέρους σκορ 9-2 στα επόμενα τρία λεπτά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Βάσκους να είναι στο +9 στο 25' λεπτό (59-50), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 15-3 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-62). Οι Μαδριλένοι έδειξαν να ελέγχουν τον αγώνα στην τέταρτη περίοδο και πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο 35' λεπτό (78-71). Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά και ισοφάρισαν με 1:37 λεπτά να απομένουν σε 79-79 χάρη κυρίως στα τρίποντα των Κοστέλο και Χάουαρντ. Ο Ντεκ για τους γηπεδούχους έβαλε καλάθι και έκανε το 81-79, ενώ ο Κοστέλο με δικό του καλάθι ισοφάρισε και πάλι για τους Βάσκους σε 81-81. Ο Ταβάρες για την Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να ευστοχήσει, με τον Κοστέλο να σκοράρει τρίποντο και να βάζει και βολή στο 0.1", διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 85-81 για την Μπασκόνια, που επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν ο Κοστέλο (3ρ.) και Τομπσον (5ρ. και 14 ασίστ) με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν ο Μούσα (8ρ. και 4 ασίστ) και Ταβάρες (5ρ. και 2 ασίστ) με 21 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-17, 43-40, 65-62, 81-85