Μπασκόνια – Άλμπα 93-87: Κότσαρ και Τόμπσον έσωσαν τους Βάσκους από το… έμφραγμα

Η φορμαρισμένη το τελευταίο διάστημα Άλμπα, μετά την Εφές, λίγο έλειψε να… σοκάρει και την Μπασκόνια, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν και με το υπέρ τους 93-87 παρέμειναν σε  pole position για την είσοδο στα Play Offs της Euroleague. Εκπληκτικοί οι  Κότσαρ (23 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 40 ranking) και Τόμπσον (21 πόντοι, 11 ασίστ, 38 ranking).

Οι δύο συνεχόμενες νίκες της Άλμπα, επί της Μπάγερν αλλά κυρίως επί της Εφές, αναπτέρωσαν το ηθικό των Γερμανών, όπως φάνηκε και στο πρώτο μισό της αναμέτρησης της Βιτόρια, με την ομάδα του Βερολίνου, όχι μόνο να επιστρέφει από το -10 του 8’ (25-15), αλλά να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο πίσω με ένα πόντο (25-24) και στην δεύτερη περίοδο να προηγείται με +9 (25-34 στο 14’), με την Άλμπα να τρέχει συνολικά ένα σερί 19-0! Ο Προσίντα με 2/2 βολές έφερε την ομάδα του στο +11 (27-38), με την Μπασκόνια να απαντά με ένα 7-0 για το 34-38 του 17’, την Άλμπα, όμως, να κρατά το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 44-48.

Το τρίποντο του Λάμερς για το 48-56 του 22’, έφερε την Άλμπα στο +8, όμως κάπου εκεί η Μπασκόνια… ξύπνησε και με ένα επιμέρους σκορ 15-2, πέρασε μπροστά με 63-58. Οι Γερμανοί είχαν και πάλι τις απαντήσεις στα ερωτήματα που τους έβαζαν οι γηπεδούχοι και με γκολ – φάουλ του Γουέτζελ πέρασαν μπροστά με 67-66, με την Μπασκόνια να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 68-67. Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, καθώς το καλάθι του Κοστέλο για το 70-67, ακολούθησε ένα 0-6 των Γερμανών για το 70-73. Τόμπσον και Κοστέλο έφεραν την Μπασκόνια στο 80-78. Τα τρίποντα των Μπλατ και Χομς έγραψαν το 83-81 για τους Βάσκους, για να έρθει ο Κότσαρ με τέσσερις «χρυσούς» πόντους για το 87-81 να… τελειώσει το ματς, με την Μπασκόνια, με το υπέρ 93-87 της να φτάνει στο 16-15, στην μάχη για την είσοδο στα Play Offs της Euroleague και την Άλμπα να πέφτει στο 9-22.

Μάικ Κότσαρ και Ντάριους Τόμπσον ήταν… όλα τα λεφτά για την Μπασκόνια, με τον πρώτο να έχει 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 40 βαθμούς στο σύστημα ranking και τον δεύτερο 21 πόντους, 11 ασίστ και 38 βαθμούς.

Για την Άλμπα, που είχε επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Λο είχε 15 πόντους και ο Γουέτζελ 13 πόντους και οκτώ ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-48, 68-67, 93-87