Παρτιζάν-Ρεάλ 104-90: Καταιγιστικοί οι ασπρόμαυροι μέσα στο κατάμεστο γήπεδο τους

Η Παρτιζάν νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 104-90 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-14, ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 22-10. Οι "ασπρόμαυροι" αγωνίστηκαν σε ένα κατάμεστο στάδιο, Σταρκ Αρένα με 20.068 φιλάθλους.

Αν και η Παρτιζάν πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 2' λεπτό (6-3), η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε ρυθμό και είχε διαφορά πέντε πόντων στο 6' λεπτό (18-13). Οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την διαφορά και ισοφάρισαν στο 9' λεπτό (21-21). O Πουαριέ των μερένγχες με δίποντο, βοήθησε την ομάδα του να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21). Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-38).

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (34-29), με την σερβική ομάδα να έχει προβάδισμα με 14 πόντους σε τρεις περιπτώσεις, ενώ οι Μαδριλένοι μείωσαν την διαφορά στα επόμενα λεπτά. Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν απαντήσεις και παρέμειναν στο προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-72). Η Παρτιζάν πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-18, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 104-90.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Πάντερ και Λεσόρ με 16 πόντους έκαστος, ενώ ο Παπαπέτρου έβαλε δέκα πόντους. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Μούσα με 22 πόντους, με τους Χεζόνια και Ντεκ να έχουν από 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-23, 49-38, 78-72, 104-90