Κρκα-Ιγκοκέα 59-72: Εκτός έδρας νίκη για τους Βόσνιους ενόψει ΠΑΟΚ

Η Ιγκοκέα επικράτησε εκτός έδρας της Κρκα Νοβο Μέστο με 72-59 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-6, ενώ η Σλοβενική ομάδα έπεσε στο 3-10. Υπενθυμίζουμε ότι την Τετάρτη (29/12) η ομάδα από την Βοσνία Ερζεγοβίνη θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ για το BCL.

H Ιγκοκέα ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-9).  Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-27).

Η ομάδα από την Βοσνία διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-47). Η Ιγκοκέα κράτησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Κρκα με 72-59.

Από την Ιγκοκέα διακρίθηκαν οι Γουάλερ και Ρόμπινσον με έντεκα και εννέα πόντους αντίστοιχα. Από την Κρκα ξεχώρισαν οι Στίπτσεβιτς και Γκιμπς με 12 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-23, 27-42, 47-57, 59-72