Ερ. Αστέρας-Μέγκα Μπέμαξ 72-53: Με σβηστές τις μηχανές οι ερυθρόλευκοι στον τελικό

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Μέγκα Μπέμαξ με 72-53 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Κόρατς.

Η Μέγκα Μπέμαξ ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 24-12 και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Παρότι η Μέγκα Μπέμαξ συνέχιζε να πιέζει, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-47). Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καταιγιστικός στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 16-6 και νίκησε την Μέγκα Μπέμαξ με 72-53, με αποτέλεσμα να πάρει εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Κόρατς.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκε ο Κάλινιτς με 15 πόντους, με τους Ιβάνοβιτς και Γουόλτερς να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μέγκα Μπέμαξ ξεχώρισαν οι Μάτκοβιτς και Γιόβιτς με 15 και επτά πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 15-21, 39-33, 56-47, 72-53.