Ερ.Αστέρας-Τσεντεβίτα Ολίμπια 93-82: Το πρώτο βήμα για τους τελικούς έκαναν οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 93-82, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Αδριατικής λίγκας και θέλει άλλη μια νίκη, για να βρεθεί στην τελική φάση.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23). Αν και η Τσεντεβίτα Ολίμπια ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-48).

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-63).  Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 93-82.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Μίτροβιτς και Κάλινιτς με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσεντεβίτα Ολιμπία ξεχώρισαν οι Μπλάζιτς και Μούριτς με 20 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-23, 53-48, 71-63, 93-82