Μπούντουσνοστ-Παρτιζάν 72-71: Με καθοριστικούς Πόποβιτς και Πέρι ισοφάρισαν την σειρά οι Μαυροβούνιοι

Η Μπούντουσνοστ νίκησε εντός έδρας την Παρτιζάν με 72-71 και ισοφάρισε την σειρά των ημιτελικών της Αδριατικής λίγκας στο 1-1, με το παιχνίδι της Τετάρτης (18/5), να κρίνει το ποιά ομάδα θα προκριθεί στον τελικό.

H Μπούντουσνοστ είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Η ομάδα από το Μαυροβούνιο ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 18-10, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-27).

Αν και η Παρτιζάν πίεσε και μείωσε την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα από την Ποντγκόριτσα προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-49). Η Παρτιζάν συνέχισε να μειώνει στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-17, έκανε ντέρμπι το παιχνίδι, με την Μπούντουσνοστ να βρίσκει λύσεις και να νικάει εντός έδρας με 72-71.

Από την Μπούντουσνοστ ξεχώρισαν οι Πόποβιτς και Πέρι με 15 πόντους έκαστος. Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Λεντέι και Μαντάρ με 28 και εννέα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-17, 38-27, 55-49, 72-71