Aρης - Κλουζ 59-61: Ήττα στις λεπτομέρειες για τους κίτρινους

Σε ένα γεμάτο Αλεξάνδρειο ο Άρης ηττήθηκε 59- 61 από την ρουμανική Κλουζ , πέφτωντας στο 2-3 με μοιραίο παίκτη τον Γκάλινατ που αστόχησε κάτω από το καλάθι  σε λέι απ και σε φόλλοου στην ίδια φάση.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Άρη ,ο οποίος κατάφερε και βρέθηκε στο +12(15-3) με την Κλουζ να βγάζει αντίδραση και να κλείνει την διαφορά στους τρεις πόντους(22-19).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες έσφηξαν , τα λάθη αυξήθηκαν με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην ξεφύγει στο σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 33-32 υπέρ του Άρη.

Στο δεύτερο μέρος , οι Θεσσαλονικείς μπήκαν νωθρά , βρέθηκαν μέχρι και οκτώ πόντους πίσω(41-49), όμως με ένα γρήγορο σερί έριξαν την διαφορά  στους τρεις πόντους, με το 46-49 να είναι τοσκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Ο Άρης στο τελευταίο δεκάλεπτο , έβαλε τα μεγάλα σουτ , γύρισε "τούμπα"  το ματς και έφτασε να προηγείται και με τρεις (59-56). Σ' αυτό το σημείο , οι κίτρινοι έκαναν φάουλ που οδήγησαν την Κλουζ στις βολές. Οι Ρουμάνοι ευστόχησαν και πέρασαν μπροστά με 60-59. Ο coach Καστρίτης κάλεσε time out , σχεδίασε την επίθεση με τον Γκάλινατ όμως να αστοχεί εξ' επαφής και να μην μπορεί να χαρίσει την νίκη στην ομάδας του , ο Άρης έκανε φαουλ , χάθηκε η μια βολή και διαμοργώθηκε το τελικό 59-61.

Τα δεκάλεπτα::22-19, 32-31, 46-49

Οn fire:.Ο Γκάλινατ με 15 πόντους

Ξεχώρισαν : Από πλευράς Άρη ο Κατσίβελης με 11 πόντους και ο Χάρελ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς Κλουζ ξεχώρισαν ο Στιπάνοβιτς ,ο Μέγερις και ο Πάτρικ με 13 , 12 και 10 πόντους αντίστοιχα

Η μεγαλύτερη διαφορά:+15 για τον Άρη (15-3) στο 5'

Διαιτητες:  Μόγκουλκοτς, Μπαένα, Βαν Ντερ Μπρεκ