Βίρτους-Τσεντεβίτα Ολίμπια 74-86: Ήττα για τους «ασπρόμαυρους» στο ντεμπούτο του Σενγκέλια

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια, στο ντεμπούτο του Τορνίκε Σενγκέλια στους πρωταθλητές Ιταλίας, με 86-74 και ανέβηκε στο 8-7 (3η θέση), ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στην πέμπτη θέση με το ίδιο ρεκόρ (8-7).

Καλύτερη ήταν στα πρώτα λεπτά η Τσεντεβίτα Ολίμπια και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-24). Η Σλοβενική ομάδα ανέβασε ρυθμό και κράτησε την διαφορά της, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-44).

Παρά την πίεση της Βίρτους Μπολόνια, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-58). Η Τσεντεβίτα Ολίμπια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 86-74.

Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια διακρίθηκαν οι Πουλέν και Μπλάζιτς με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, με τον Όγκουστ να έχει εννέα πόντους και τέσσερα ριμπάουντ σε 16:21 λεπτά. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Σενγκέλια (7ρ. και τρεις ασίστ) και Τζάιτεχ (14ρ.) με 14 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-31, 44-51, 58-68, 74-86