Μπράουνσβαιγκ-Μπάγερν 82-91: Με «23αρα» του Τόμας επικράτησαν οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε στην παράταση της Μπράουνσβαιγκ με 91-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-4 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-11 (11η θέση).

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-30). Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-12, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-54). Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (77-77). Η Μπάγερν Μονάχου ήταν πιο αποτελεσματική στην παράταση και με ένα επί μέρους σκορ 14-5, νίκησε την Μπράουνσβαιγκ με 91-82.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Τόμας και Όμπστ με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπράουνσβαιγκ ξεχώρισαν οι Κράμερ και Κλάσεν (12ρ. και μία ασίστ) με 22 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-25, 30-42, 56-54, 77-77 (τέλος κανονικής περιόδου), 82-91 (τέλος της α' παράτασης)