Βόννη-Άλμπα 77-89: Το καθάρισαν από τα πρώτα λεπτά οι Βερολινέζοι

Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε εκτός έδρας της Βόννης με 89-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-5 (6η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 14-6 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με την Βόννη να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22).  Η Άλμπα Βερολίνου πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 29-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-43).

Οι "πρωτευουσιάνοι" διατήρησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-60). Η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας της Βόννης με 89-77.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκε ο Ζούσμαν με 18 πόντους, επτά ριμπάουντ και μία ασίστ, με τους Κουμαντζί (12ρ.) και Σίκμα (8ρ. και δέκα ασιστ) με 12 πόντους έκαστος. Από την Βόννη ξεχώρισαν οι Τζάκσον (4ρ. και δέκα ασίστ) και Γουάρντ (3ρ. και μία ασίστ) με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-22, 43-51, 60-70, 77-89