Φορτιτούντο Μπολόνια-Μπρέσια 86-93: Με υπογράφη των Μήτρου Λονγκ και Ντέλα Βάλε

Η Μπρέσια επικράτησε της Φορτιτούντο Μπολόνια με 93-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-7 (3η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 5-13 (16η θέση).

Η Μπρέσια ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-48).  Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-68).  Η Μπρέσια κράτησε την διαφορά και ανέβασε ρυθμό, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας την Φορτιτούντο Μπολόνια με 93-86.

Από την Μπρέσια διακρίθηκαν οι Μήτρου-Λονγκ και Ντέλα Βάλε με 29 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από την Φορτιτούντο Μπολόνια ξεχώρισε ο Φραζίερ με 17 πόντους, με τους Αραντόρι και Μπένζινγκ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Ο Χαραλαμπόπουλος είχε έξι πόντους σε δέκα λεπτά.

Δεκάλεπτα: 21-30, 48-50, 68-70, 86-93.