Μπρέσια-Τριέστε 87-76: Πήραν το ντέρμπι της τρίτης θέσης οι Λομβαρδοί

Η Μπρέσια υπερασπίστηκε την έδρα της και πήρε το ντέρμπι της τρίτης θέσης, επικράτησε της Τριέστε με 87-76 και ανέβηκε στο 12-7 (3η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 10-8 (4η θέση).

Η Τριέστε ξεκίνησε με αναμμένες τις μηχανές και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16). Η Μπρέσια βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 25-14 και επέστρεψε στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Η ομάδα από την Λομβαρδία πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 20-12 και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-54). Η Μπρέσια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Τριέστε με 87-76.

Από την Μπρέσια διακρίθηκαν οι Ντέλα Βάλε και Μουρ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ με τρεις πόντους, έξι ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 26 λεπτά.  Από την Τριέστε ξεχώρισαν οι Μπάνκς και Κονατέ με 23 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-28, 41-42, 61-54, 87-76