Τριέστε-Τορτόνα 82-94: Στα ημιτελικά του Κυπέλλο η ομάδα από το Πεδεμόντιο

Η νεοφώτιστη Τορτόνα συνεχίζει τις εκπλήξεις και νικώντας την Τριέστε με 94-82, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η Τριέστε είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21). Η Τορτόνα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 25-13 και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Η ομάδα από το Πεδεμόντιο ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-53). Η Τορτόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τριέστε με 94-82.

Από την Τορτόνα διακρίθηκαν οι Μακούρα και Νταούμ με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Τριέστε ξεχώρισαν οι Μπανκς και Καμπογκράντε με 21 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-46, 53-71, 82-94