Βίρτους-Μπρίντιζι 93-81: Πρόκριση στα ημιτελικά με καθοριστικούς Μπελινέλι και Γουίμς

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Μπρίντιζι με 93-81 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κύπελλο Ιταλίας.

Η Βίρτους Μπολόνια είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Αν και η Μπρίντιζι ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις, οι "ασπρόμαυροι" επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-42).

Οι πρωταθλητές Ιταλίας συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-60). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε την Μπρίντιζι με 93-81.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Μπελινέλι με 23 πόντους, με τους Τζάιτεχ και Γουίμς να σκοράρουν από 17 πόντους έκαστος. Από την Μπρίντιζι ξεχώρισαν οι Κλάρκ και Βισκόντι με 19 και 13 πόντους ναντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-20, 51-42, 70-60, 93-81